top of page

Nowa granica. Chiny

Uchwycone chwile składają się w ciąg wydarzeń a te opowiadają historie. Historie o ludziach, o ich codzienności i o wyjątkowych wydarzeniach w ich życiu. Wyczekane, przygotowane kadry ale i te złapane w locie, przez szybę autobusu czy pociągu.  

 

Reportaż Nowa granica. Chiny.  został uznany za najlepszy fotoreportaż w KONKURSIE ŚWIAT RÓŻNORODNYCH SZERKOŚCI w kategorii HumanDOC

 

Sinciang , czyli nowa granica, jest autonomicznym regionem w północno-zachodnich Chinach stanowiącym 1/6 terytorium kraju i niczym nie przypomina tradycyjnego wyobrażenia o nim. Ludzie tu żyjący, Ujgurzy, są potomkami Turków. Mają swój język, pismo, religię i zwyczaje żywieniowe. Są jedną z 55 mniejszości Chińskiej Republiki Ludowej. Polityka państwa zakłada jednak ujednolicenie kulturowe całego kraju w tym, jak się okazuje, również jego terenów autonomicznych. Prowadzone są masowe migracje Hanów na odległe terytoria Sinciangu. Ujgurzy skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Co roku w Chinach dochodzi do około 100 zamachów zorganizowanych przez ujgurskich separatystów. W starciach Ujgurów i napływowej ludności chińskiej w Sinciangu między marcem 2013 r. a czerwcem 2014 r. zginęły co najmniej 354 osoby a 745 Ujgurów zostało aresztowanych. (raport GfbV)

 

Kaszgar  jest jednym z najbardziej wysuniętych na zachód miast w Sinciangu. To tutaj spotykały się dwie nitki (północna i południowa) dróg Jedwabnego Szlaku okalające ogromną pustynię Taklamakan nadając miastu olbrzymie znaczenie w trwającej ponad tysiąc lat wymianie handlowej. Piaskowe miasto powoli traci swój autentyczny kształt i charakter. Jednym z niewielu miejsc, gdzie nadal panuje prawdziwie ujgurska atmosfera jest niedzielny targ z żywym towarem.

 

Kaszgar - Sinciang, Chiny / czerwiec 2014 r.

bottom of page