Baltoro trekking

pod K2 i Broad Peak

Trekking pod K2 i Broad Peak

baza pod Nanga Parbat

26 CZER- 18 LIP 2021

(23 dni w Pakistanie)

26 LIP - 17 SIE   2021 - BRAK MIEJSC

Karakorum, Baltoro, Concordia, K2... te słowa przywodzą na myśl historie najśmielszych wysokogórskich wspinaczek, poruszają duszę,  rozbudzają wyobraźnię.

 

Pakistan to kraj nieprostej historii. To szóste co do wielkości państwo na świecie, również przez swój rozmiar, jest bardzo zróżnicowane. Jako dom najbardziej zlodowaconych gór na świecie od lat nieprzerwanie przyciąga najlepszych alpinistów świata. Władze Pakistanu ostatnio pracują nad wzrostem również ruchu turystycznego. Uproszczono proces wizowy, poprawiono infrastrukturę, szczególną uwagę przykłada się do bezpieczeństwa. Jadąc sama do Pakistanu po raz pierwszy miałam pewne obawy, teraz tylko żałuję ,że tak długo zwlekałam z decyzją.

Jeśli marzy Ci się zobaczyć z bliska najwyższe szczyty Karakorum oraz słynną Nanga Parbat i fascynuje Cię wędrówka lodowcem Baltoro, ale ważny jest dla Ciebie szacunek do innej kultury i lubisz kontakt z ludźmi, zapraszam Cię do wspólnej przygody.

Wysokie góry stały się moim drugim domem. Tu zyskuję więcej energii, łapię dystans, ale jestem też bardziej zachłanna. Chcę więcej, chcę wyżej.

Program, który stworzyłam jest propozycją dla kogoś tak łasego na wysokogórską przygodę jak ja. 

W PROGRAMIE SUMARYCZNIE

Jeden z najbardziej niezwykłych trekkingów na świecie. Karakorum jest domem dla niebotycznych szczytów i wspaniałych lodowców. I to właśnie te lodowce, jedne z najdłuższych na świecie, a także strome, stożkowe wieże skalne tworzą wyjątkowy, surowy i niesamowicie fotogeniczny pejzaż. Każdy dzień jest inny, każdy zachwyca jeszcze bardziej.


Dotknięcie historii polskiego himalaizmu.  Baltoro, Concordia, K2... to ikoniczne nazwy pojawiające się w opowieściach o dokonaniach największych himalaistów, również polskich himalaistów. Kurtyka, Kukuczka, Rutkiewicz, Wielicki... oraz inne znamienite osoby. Oni tu byli. Wędrówka lodowcem Baltoro i nocleg na Concordii, gdzie z namiotu widać wspaniały, strzelisty szczyt K2 oraz rozległy Broad Peak to doświadczenie niepowtarzalne... i tak naprawdę trudne do opisania.


Baza pod niezdobytym zimą K2 i memoriał upamiętniający tych co na zawsze zostali w górach. Znaczna większość trekkingów prowadzi do bazy, skąd rozpoczynają się wspinaczki. To takie wygodne miejsce, gdzie można rozbić obóz. Będziemy przechodzić przez zimową bazę K2 na lodowcu, zanocujemy w bazie pod Broad Peak, ale najwięcej refleksji wzbudzi memoriał poświęcony tym, którzy z tych gór nie wrócili: Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Tadeusz Piotrowski, Tomek Kowalski, Olek Ostrowski, Halina Kruger-Syrokomska, Dobroslawa Miodowicz-Wolf, Wojciech Wróż...

Himalaje. Wędrówka pod Nanga Parbat. Pakistan to też Himalaje. Krańce tego pasma. Nie sposób nie odwiedzić bazy pod nie najlepszej sławy Nanga Parbat. Rozległy szczyt robi spore wrażenie. Będziemy i tam.


Karakorum Highway.  Autostrada łącząca Pakistan z Chinami, której nitki wcinają się w zbocza głębokich wąwozów Indusu to wirtuozeryjny popis inżynierów i ogromne poświęcenie budowniczych. Przejazd tą dobrze utrzymaną drogą jest przede wszystkim doświadczaniem bezmiaru natury. W tym miejscu powiedzenie “droga jest celem” nabiera dosłownego znaczenia. Podróż jest przygodą samą w sobie, a krajobraz pozostaje w pamięci na zawsze.  


Islamabad i Rawalpindi. Stolica Pakistanu została zbudowana w latach 60-tych minionego stulecia. Ulice zaprojektowane od linijki, nowoczesne budynki. Odwiedzimy tam jeden z największych meczetów na świecie, meczet króla Faisala. Główną atrakcją będzie wizyta w starym mieście, zwanym przez lokalnych Pindi, gdzie życie tętni od stuleci. Ludzie są życzliwi i ciekawi przyjezdnych.


Eklektyzm kulturalny. Pakistan to kraj muzułmański, ale nie należy myśleć, że od zawsze był tu islam. Skardu... ileż tam buddyjskich historii i artefaktów... Hunza, daleko tam szukać ortodoksyjnych muzułmanów. O bogatej i różnorodnej kulturze przekonać się można dopiero na miejscu.

STYL WYPRAWY

• Mała grupa (do 12 osób), która pozwala na intymny kontakt z kulturą oraz na elastyczność
• Z przewodniczką, która ma duże doświadczenie w wysokich górach, zna Azję i eksplorowała odwiedzane rejony
• Pakistański przewodnik obecny podczas całej wyprawy gwarantuje bezpieczeństwo i jeszcze bliższy kontakt z ludźmi
• Sprawdzona pod kątem aklimatyzacji trasa trekkingowa 
• Doświadczony i zaprzyjaźniony zespół kucharzy i porterów. Asysta podczas treku.
• Oprócz aspektu fizycznego, krajoznawczego, kontakt z kulturą i z miejscowymi ludźmi.
• Czas na fotografowanie, czas na doświadczanie

 

TRASA


Trekking prowadzi pod słynne ośmiotysięczniki K2 (8611m) i Broad Peak (8051m), które znajdują się w Wielkim Paśmie Karakorum. Znaczna część wędrówki prowadzi jednym z najdłuższych lodowców na świecie Baltoro (62 km długości) aż do skrzyżowania wielu lodowców tego regionu: Concordii. Stąd rozciąga się wyjątkowy widok na prominentny szczyt K2, wyglądający jak wielopiętrowy tort oblany śnieżnym lukrem oraz bardziej masywny Broad Peak. Jak na dłoni widać Gashebrum IV (7925m), a po drodze wspaniałe strome, stożkowe wieże skalne Trango Towers (6286m).

 

Cała przygoda zaczyna się w Islamabadzie, nowoczesnym mieście powstałym w latach 60-tych XX w. PO krótkiej aklimatyzacji powoli ruszymy na północ kraju, gdzie po drodze odwiedzimy bazę pod Nanga Parbat (8126 m) od strony Rupal, przejedziemy przez malowniczy płaskowyż Deosai do Skardu, miasta położonego nad Indusem, pojawiającego się w każdej górskiej historii z Karakorum. Stamtąd wijącymi się stromo w poprzek zboczy drogami, mijając wioski pełne dojrzałych moreli ruszymy do Askole, skąd rozpocznie się trekking.

BEZPIECZEŃSTWO


Pakistan pomimo nie najlepszej renomy okazuje się być krajem bezpiecznym, a ludzie są niezmiernie serdeczni, gościnni i otwarci na kontakt.
Od pierwszych do ostatnich dni podróży będziemy przebywać w towarzystwie zaprzyjaźnionego pakistańskiego przewodnika wysokogórskiego, który zadba o nasze dobre samopoczucie i bezpieczeństwo.
W miastach zatrzymamy się w wygodnych hotelach z prywatną ochroną.
Po drodze spotkamy liczne przystanki i kontrole wojskowe, które pilnują bezpieczeństwa. Ze względu na strategiczne położenie, również na lodowcu Baltoro znajdują się niewielkie obozy wojskowe.
Po drogach będziemy poruszać się prywatnym, wygodnym jeepem.

Koszt udziału to 2980 USD

Cena wlicza

- kompletny transport według programu: transfery lotniskowe, transport podczas zwiedzania Islamabadu, podróż pod Nanga Parbat (Tarshing), transport do Skardu, transport na trekking
- lot Skardu-Islamabad (ew. transport lądowy)
- noclegi w dobrych hotelach w Islamabadzie (3 noce) i Skardu (3 noce) - pokoje dwuosobowe
- pełne wyżywienie podczas trekkingu i w trakcie podróży
- pozwolenia i opłaty parkowe

- podczas trekkingu:
wynagrodzenie, wyżywienie i ubezpieczenie zespołu wspierającego: kucharze, tragarze, opiekunowie mułów
tragarz - ! aż 20 kg na osobę
wygodny dwuosobowy namiot wyprawowy
mesa ze stołem i krzesłami
panel słoneczny
dostęp do telefonu satelitarnego (rozmowy i wiadomości dodatkowo płatne)

- informację kulturową i historyczną
- profesjonalną opiekę przewodniczki polskojęzycznej
- profesjonalną opiekę pakistańskiego przewodnika wysokogórskiego
- zestaw pamiątkowych zdjęć z wyprawy autorstwa przewodniczki ; -)

Cena nie wlicza

- lotu do Islamabadu i z powrotem (ok. 3000 zł)
- kosztów wizowych ($35)
- nadbagażu podczas trekkingu (20 kg)
- ubezpieczenia (np. Bezpieczny Powrót PZU ok. 300 zł na cały rok)
- biletów wstępu podczas zwiedzania
- dodatkowych napoi, usług hotelowych, prania itp.
- wyjątkowych wydatków spowodowanych „działaniami Sił Wyższych” np. Obsunięcia ziemi
- zwyczajowych napiwków

* dopłata do pokoju/namiotu jednoosobowego wynosi $400 USD

Jeśli chcesz otrzymać program "dzień po dniu", jeśli chcesz się ze mną zabrać napisz do mnie

Udało się! Wiadomość dotarła.

Galeria

Organizatorem wyjazdu jest Mountains Expert Pakistan - Outdoor Tours, Trekking and Expeditions działające w zakresie organizacji trekkingów i ekspedycji w Pakistanie od 2006 r. zarejestrowane pod adresem: Shop no 3, Hilltop Hotel, Karimabad, Hunza, Gigit, nr licencji: 1B-993