top of page

Trekking w Himalajach - jakie ubezpieczenie ?

_DSC3248-crop.jpg

Wędrówka w wysokich górach stwarza sytuacje, do których trudno się przygotować. Nikt, kto wcześniej nie był na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. nie wie, jak może zareagować na mniejszą ilość tlenu podczas trekkingu w Nepalu. A na przykład baza pod Mt Everestem znajduje się na wysokości 5300 m n.p.m., czyli wyżej niż Mont Blanc. Śmiało mogę powiedzieć, że najwięcej obaw przed pierwszym wyjazdem w Himalaje budzi temat aklimatyzacji, a co za tym idzie zabezpieczenia akcji ratunkowej na wysokości, czyli transportu helikopterem i hospitalizacji.

 

Mam różne doświadczenia z ubezpieczycielami. Sama w Nepalu byłam kilkanaście razy i zdarzało mi się dzwonić po pomoc.

Podczas pierwszego wyjazdu kupiłam ubezpieczenie na czas podróży. Było drogie. Potem, ponieważ podróżowałam bez przerwy przez wiele miesięcy, kupiłam tanie ubezpieczenie całoroczne. Musiałam skorzystać z niego w Nepalu po "skręceniu kolana". Kilka miesięcy walczyłam o zwrot kosztów.

Od paru lat kupuję Bezpieczny Powrót PZU. I szczerze polecam. Sprawdź opcję dla siebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy po dosyć przykrej w skutkach infekcji w górach byłam ewakuowana i trafiłam do szpitala całe rozliczenie odbyło się bezgotówkowo, bezstresowo. Oprócz tej wygody w rozliczeniu, ważne jest, że obejmuje ono ryzyka związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka :-) między innymi takie jak:

- wspinaczka wysokogórska, skalna i skałkowa
- jazda na nartach zjazdowych i snowboardzie poza oznakowanymi trasami
- narciarstwo ekstremalne: skialpinizm, zjazdy ekstremalne, freestyle
- kolarstwo górskie, downhill
- biegi i maratony górskie, w tym ultramaratony

Moja znajoma wykupiła kiedyś ubezpieczenie na trekking w Nepalu, a jak przyszło do tematu pomocy, okazało się, że trekking w Himalajach to według ubezpieczyciela sport wysokiego ryzyka, którego polisa rzekomo nie obejmowała. I zaczęła się walka o zwrot poniesionych kosztów.

Bezpieczny Powrót obowiązuje za granicą podczas podróży, w wersji podstawowej 8 tygodni podróżowania, w tym również na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady (z wyłączeniem Arktyki, Antarktydy i Grenlandii).

W pakiecie podstawowym jest ubezpieczenie assistance oraz OC (odpowiedzialność cywilna za szkody na mieniu i osobie). Ubezpieczenie obowiązuje przez 12 miesięcy i w wersji podstawowej kosztuje 220 zł.

Wysłanie zapytania, kupno polisy jest bardzo proste. Wystarczy przejść na stronę Bezpieczny Powrót

dziewczyna na śnienej grani
bottom of page