top of page

Mt. Everest i Lhotse

trekking do GOKYO

Mt. Everest i Gokyo

Trekking do bazy Ama Dablam i jeziora Gokyo w Nepalu

30 LIS- 15     GRU   2024
 

Około dwie godziny marszu od Namche Bazaar, największego miasteczka w nepalskim rejonie Khumbu znajduje się rozgałęzienie górskich ścieżek. Skręcając w prawo, co robi większość wędrowców, dojdzie się do bazy pod Everestem. 

Odbijając w lewo, gdzie trasa prowadzi stromo do góry zawieszonymi na skalistej ścianie schodami, a następnie wzdłuż rzeki Dudh Koshi Nadi (mlecznej rzeki) dociera się wgłąb doliny bardziej odległej i mniej obleganej przez turystów niż "autostrada" do EBC.

Zwieńczeniem wędrówki jest osada Gokyo położona u stóp śnieżnobiałego ośmiotysięcznika Cho Oyu, rozłożona nad jednym z sześciu lazurowych jezior. Z łatwodostępnego z tego miejsca szczytu Gokyo rozpościera się chyba najpiękniejsza panorama w całym rejonie Khumbu. Stojąc ponad jeziorami i najdłuższym w Nepalu lodowcem Ngozumpa otwiera sie panorama na postrzępione, lodowe szczyty a pośród nich cztery ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Mt. Everest, Lhotse i Makalu. Ten obraz potrafi zahipnotyzować.​

 

 

Zapraszam na najpiękniejszy trekking w Himalajch!


Góry mają cudowną moc. Malutka, malutki u stóp monumentalnych Himalajów, nabierasz dystansu do pozostawionego w tyle zwykłego życia. W rytmie codziennego marszu stajesz się częścią natury. Im wyżej, tym większe zmęczenie, ale przede wszystkim ogromny spokój i relaks. Tam w Himalajach masz ten cenny czas... dla siebie. Wędrówka w Himalajach Cię odmieni.


Region Everestu z wielu powodów jest najbardziej popularną destynacją w Nepalu. Program, który proponuję pozwala doświadczyć w pełni wysokogórskiej przygody. Trasa wiedzie przez klejnot Himalajów: dolinę jezior Gokyo u stóp ośmiotysięcznika Cho-Oyu. Jest to bez wątpienia najpiękniejsze miejsce w regionie Everestu. Dolina sześciu malowniczych jezior przy najdłuższym w Nepalu lodowcu Ngozumpa oferuje fascynującą i pełną wrażeń wędrówkę. Z łatwo dostępnego szczytu Gokyo Ri (5360m) rozpościera się fenomenalna panorama na ośmiotysięczniki: Mt. Everest, Lhotse, Cho-Oyu i odległy Makalu. Pod nami, olbrzymie cielsko lodowca i lazurowe jezioro Gokyo, a nad jego brzegiem, nasz miniaturowy stąd hotelik. Sam Janusz Kurczab w przewodniku "Himalaje Nepalu" twierdzi, że panorama z Gokyo Peak "...przewyższa nawet sławny widok z Kala Pattar pod Everestem”.

W drodze do Gokyo odwiedzimy piękny monaster w Tengboche, a następnego dnia powędrujemy do bazy pod zjawiskowym szczytem Ama Dablam, gdzie być może wypijemy herbatę. Taki plan gwarantuje doskonałą aklimatyzację i zapewnia wspaniałe widoki, a także spokój wędrówki pustymi szlakami!

Widowiskowy lot z Katmandu do Lukli i z powrotem to dodatkowy atut tej wyprawy. Zobaczysz zielone pola tarasowe na wzgórzach okalających miasto, przepastne i niewyobrażalnie głębokie doliny pogórza, a ponad nimi strzeliste ośnieżone szczyty. To prawdziwa symfonia górskich pejzaży.

STYL WYPRAWY


• trasa jest zaprojektowana i sprawdzona pod kątem aklimatyzacji
• mam lokalne telefony, które działają w górach! 
• indywidualne tempo w marszu (nie ma presji, że się będzie opóźniać grupę)
• mała grupa (do 12 osób) Polaków z całego świata: Polska, Australia, Niemcy, USA, Kanada... Mała grupa pozwala na intymny kontakt z kulturą oraz na elastyczność
• doświadczony zespół: 
- ponad 20 trekkingów w Himalajach, kilkanaście razy w Nepalu (bez żadnych incydentów)
- Szerpowie (porterzy) to moi przyjaciele, z którymi wędruję od lat, dobrze znają region i cały czas służą pomocą 
• oprócz aspektu fizycznego, dbam o kontakt z kulturą i z miejscowymi ludźmi

W PROGRAMIE SUMARYCZNIE

 

• Powolny trekking z najpiękniejszymi widokami. Dobrze znam region Everestu i wybierając przystępną dla każdego trasę pokażę Ci to, co najlepszego ma on do zaoferowania: widok na ośmiotysięczniki: Mt Everest, Lhotse, Cho Oyu, Makalu; spacer nad wysokogórskimi jeziorami m.in. malowniczym Gokyo Lake, wejście (opcjonalne) na szczyt Gokyo Ri (5357m) 


• Wspaniałe możliwości fotograficzne. Szczyt Mt. Everestu płonący w świetle zachodzącego bądź wschodzącego słońca, lazurowe wody górskich jezior odbijające popołudniowe promienie słoneczne, gigantyczne szczeliny lodowcowe i błękitne zamarznięte stawy... to będą epickie fotografie! A zdjęcia tych serdecznych i uśmiechniętych ludzi dodadzą ciepłego aspektu do Twojej fotograficznej relacji z podróży.


• Historyczne i wspólczesne Katmandu. 1 ½ dnia. Całodzienna wycieczka z przewodnikiem i transportem: Swayambunath (świątynia małp, 2000-ce letnia stupa), Bodnath (symbol Katmandu z oczami Buddy, centrum tybetańskie), Pashupatinath (najsławniejsza hinduska świątynia), Durbar (serce Katmandu, teraz częsciowo zniszczone), Thamel (super zakupy sprzętu!). Pożegnalny obiad z całym zespołem, celebracja kulturowa. Hotel wyższgo standardu 4* z wi-fi. 


• Widokowy lot.  Przelot do Lukli i z powrotem oszczędza wiele dni marszu. Jak rownież oszczędza ok. 200 $ na specjalny „Himalayan Flight”. Lecąc z Katmandu do Lukli zobaczysz zielone pola tarasowe na wzgórzach okalających miasto, przepastne i niewyobrażalnie głębokie doliny, a ponad nimi strzeliste ośnieżone szczyty. To prawdziwa symfonia górskich pejzaży. 


• Kraina Szerpów. Namche Bazaar to stolica tych sympatycznych i przedsiębiorczych ludzi, którzy zostawią Ci co najmniej tyle wspomień co same góry! Mamy tu naszych przyjaciół i postaramy się, żeby opowiedzieli swoje historie.


• Tybetańska kultura. Malownicze szerpańskie wioski, lokalne świątynie i monastery z chórami mnichow (Tengboche, Pangboche). Konie i jaki na górskich halach, tarasy ryżowe, lasy gigantycznych rododendronów i drzewa w kwieciu. To wiosna w Himalajach! 


• Himalajskie panoramy. Nasza trasa wiedzie przez nadzwyczajnie zróżnicowane tereny. Od głębokich dolin z ryczącymi górskimi rzekami i sławnymi mostami wiszącymi, po wysokogórskie pejzaże z lodowcami i sławnymi szczytami, które znamy z nazw: Everest, Lhotse, Nuptse, Ama Dablam, Cho Oyu i  najdłuższy lodowiec w Nepalu Ngozumpa.  Najwyższym naszym szczytem będzie widowiskowy Gokyo Ri na 5350m. Wejście opcjonalne.

Koszt udziału to 1880 USD

 

Cena wlicza: 

- transport: DWA przeloty: KTM-Lukla i powrót

- wstęp do Parku Narodowego Sagarmatha

- pozwolenie na trekking
- opiekę polskiego przewodnika
- wszystkie noclegi, w KTM hotel o podwyższonym standardzie 
- ekipę doświadczonych Szerpów (porterów)
- transfery lotniskowe
- realizację programu
- informację kulturową i historyczną
- obiad pożegnalny

- Dla chętnych warsztaty fotograficzne

 

 

Cena nie wlicza:

- lotu do Katmandu i z powrotem

- posiłków poza wymienionymi (ok. 500 $)
- kosztów wizowych ( 50 $)
- zwyczajowych napiwków i wydatków osobistych
- ubezpieczenia
- biletów wstępu (ok. 30 $)
- wyjątkowych wydatków spowodowanych “działaniami Sił Wyższych”, na przykład obsunięcia ziemi, strajki, opóźnienie lotów.

Organizatorem wyjazdu jest Papaya Travel Club, zarejestrowana w Nepalu pod adresem Kamanapa-29, Katmandu, Bagmati, numer rejestracyjny 118067.

 

Jeśli chcesz otrzymać program "dzień po dniu" napisz do mnie


Udało się! Wiadomość dotarła.

bottom of page